Az összes olyan egészséggel foglalkozó magazin, ami szeretné megemelni a blogjai, cikkei népszerűségét, igyekszik egy-egy izom, vagy izomcsoport leghatékonyabb edzésének titkait megosztani az olvasókkal. Ilyen szalagcímekre gondolok:
4 gyakorlat a hatalmas tricepszért
A hatalmas váll titkai 7 lépésben
Legyen olyan vádlid, mint Schwarzeneggernek!
Ha nem akarsz a Mr. Olympia, vagy egyéb testépítő címért küzdeni, megosztom veled, miért ajánlom, hogy hagyd a Scott pados bicepszezést, a nagyon divatos vádlizást, és miért kezdj el mozdulatokban, összetett hatású gyakorlatokban gondolkodni:
1. Több izomrostot stimulálsz egy időben
– időt spórolsz és hatékonyabb leszel!
Az izolált (izolált=elszigetelt, azaz csak egy-egy izom erejét, a többi izomtól eszigetelve fejlesztő) gyakorlatok egyszerűen nem dolgoztatnak meg annyi izomrostot, mint az összetett gyakorlatok. Nem is lehetséges, hiszen éppen az a céljuk, hogy csak egy-egy izmot aktiváljanak.
A képen látható gyakorlatnál a Scott padon végett karhajlításkor szinte csak a bicepsz dolgozik (alkar, delta első része mellett), míg a TRX biceps curl gyakorlatnál az előbbieknél sokkal nagyobb szerepet kap a váll és a teljes core izomzat (mélyen fekvő stabilizáló izmok és a farizom is).
példa: Scott padon végzet karhajlítás vs. TRX biceps curl
Ha azt hiszed, hogy TRX-szel könnyebb végrehajtani és nem lehet olyan nehezet emelni, mint vassal, próbáld ki a biceps curl gyakorlatot függőleges száron megcsinálni. Fizetek egy shaket, ha sikerül 😉
2. Nem csak látványosan izmos, hanem erős leszel
A testépítőknek és a médiának hála nagyon elterjedtek azok a „rutinok”, melyek szorgosan végezve látványos eredményeket eredményezhetnek. Azonban amíg egyre erősebbnek látszol, nem jelenti azt, hogy valóban erősebb is leszel. Azzal, hogy egy-egy izmot erősítesz ugyanis, amely segíti a gyors növekedést, arra tanítod meg azt az izmot, hogy önállóan mozogjon.
Az az igazság, hogy a mindennapi életben nem nagyon akad olyan helyzet, amikor egy izom a többitől elszigetelve dolgozik. Az erő akkor keletkezik, amikor az izmok megtanulnak „összedolgozni” egy cél érdekében. Megvalósul az szinergia hatás, azaz az egész több, mint a részek összege.
Nagyon jó példa erre a népszerű combfeszítő edzés, a lábnyújtó gépek használatával. Az életben nem lesz szükséged erre a gyakorlatra, míg a guggolás, vagy a kitörés mozdulat akár naponta többször is előfordulhat, akár leejtettél valamit, akár egy busz lépcsőjére lépsz fel. Hidd el, aki egy lábas guggolással edz, erősebb lesz, mint aki a lábnyújtó gépeken szériázik.
3. Több hormont szabadítasz fel
Összetett gyakorlatokat végezve, több izomrostot munkára fogva, több anabolikus hormon szabadul fel a testedben. Anabolikus hormonok például:
.
Minél intenzívebb a terhelés, annál nagyobb e hormonok szintje. Ennek egyenes ági következménye (természetesen helyes étkezés és pihenés/regeneráció figyelembevételével), hogy nagyobb izomtömeg növelést érhetünk el vele, mint izolált gyakorlatokkal.
4. Erősebb, stabilabb és magabiztosabb bázist építhetsz vele
Nehéz kellően kiemelni a stabil és erős alapok fontosságát. Összetett gyakorlatokat alkalmazva kiválóan megalapozhatod az erő és robbanékonyság alapjait. Ha izmokban gondolkodsz, ez nem fog menni.
.
Tökéletesítsd az összetett mozgások kivitelezését, ezzel növeled a koordinációs – motorikus kontrollt, javítani tudod ízületeid mobilitását, stabilitását, rugalmasságát, és képes leszel egy erős, biztos bázist képezni a további fejlődésedhez.
Érdekesség:
Mielőtt azt hinnéd, hogy Arnold Schwarzenegger izolációs testépítő gyakorlatokkal dolgozott csupán, ezt kapd ki: 214 kg-mal guggolt, 200 kg-mal nyomott fekve, és 300 kg-mal húzott fel földről. Ezek után kezdte el a speciális rutinokat, hogy a legapróbb izmait is tökéletessé kovácsolja!
5. Csökkenti a túledzésből, túlhasználatból eredő problémák rizikóját
Az egyik kulcsprobléma, ami miatt legtöbbször fordul elő, hogy erőfeszítéseinknek nincs eredménye, a túledzés.
Gondolj bele: ma „mellnapom” van, holnap bicepsz-tricepsz – miközben a mellnapon is komolyan megterheled a tricepszed. Ilyenkor be kellene iktatni egy-két nap regenerációs időszakot, ami pedig megnehezíti a fejlődést.
Ha összetett gyakorlatokat végzel, tágíthatod a kört és végezhetsz alsó test, felső test gyakorlatokat váltva, akár négy egymást követő edzésnapon is, vagy teljes test rutint három edzésnapon. Ezeket természetesen kövesse megfelelő szintű pihenőidő. A fejlődés tekintetében óriási előrelépést jelenthet, hogy nem kell folyton a túledzés miatti plusz pihenőnapokat beiktatnod, valamint, mivel a terhelés több izomcsoportot és ízületet érint, a túlhasználatból eredő sérülések esélye is jelentősen csökken (helyes végrehajtás mellett).
6. Több időd jut a fittségi szinted Növelésére ÉS A REGENERÁCIÓRA
Mivel kevesebb időt töltesz az edzőteremben, a heti 3-4 edzésnap közé be tudsz iktatni HIIT edzéseket (magas intenzitású intervall edzés), hogy beindulhasson a zsírégetés, javítani tudj erő-állóképességeden, valamint lehetőséged nyílik többet foglalkozni a sokak által elhanyagolt regenerációs, mobilizációs technikákkal is, hiszen fejlődni akkor fogsz igazán, ha nem csak erősíted az izmaidat, hanem elég időt fordítasz az ízületeid, izmaid karbantartására. A legjobb mobility gyakorlatokat, recepteket megtanulhatod nálunk is a Mobility Workshopokon!
Még mielőtt az a vád érne, hogy azt állítom, nincs értelme az izolált gyakorlatoknak, szeretném jelezni, hogy 2 esetben komolyan látom ezek létjogosultságát:
Rehabilitáció:
pl. az én vállficamom esetén végeztem olyan izolált gyakorlatokat, amelyek kifejezetten egy-egy izmot vettek célba, annak érdekében, hogy felerősödjenek korábbi szintjükre és képesek legyenek hatékonyan dolgozni az izomláncban
Professzionális testépítés
erről már esett szó, hiszen aki versenyszerűen foglalkozik a testépítéssel, egy erős bázis kiépítése után szükségszerűen használni fogja az izolált gyakorlatokat.
Ezeket már olvastad?
Mit sportoljon a gyerek? Miért válasszon inkább csak EGY sportfoglalkozást?
Ilkei-Hajós Krisztina vagyok testnevelés műveltség területes tanító és 7 éve tanítok általános iskolában. 3 éve tartok személyi és csoportos edzéseket gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. Ez idő alatt azt tapasztaltam, hogy a mostani fiatalok többségénél...
Anyaként is egyensúlyban – 2. rész
A cikk első részét itt találod, ha még nem olvastad volna << 1.rész >> 4. Lassú, fokozatosan felépített edzés Az első blog végén feltettem egy kérdést: “Milyen típusú edzéssel kezdenéd/kezdted a szülés utáni...
Anyaként is egyensúlyban! – 1. rész
Sziasztok! Gábor-Kiss Irén, Iri vagyok, TRX és funkcionális tréner. Nagyon régóta foglalkoztat a gondolat, hogy kicsit többet adjak magamból a vendégeknek, akik megtisztelnek azzal, hogy hozzám járnak rendszeresen edzésre. Azt tudni kell rólam, hogy inkább...
5 MESTERLÉPÉS, HOGY 2019-BEN ERŐSEBB ÉS SZÁLKÁSABB LEGYÉL – 5. kontroll és önkontroll
Ennek az 5 részes cikksorozatnak a célja, hogy 2019-ben biztosan sikerülhessen véghezvinni, amit kitűzöl magadnak fitnesz cél gyanánt. Az első lépéssel, az életmód átalakításával itt foglalkoztunk, a helyes táplálkozással itt, a test karbantartásával itt, a légzéssel...
5 MESTERLÉPÉS, HOGY 2019-BEN ERŐSEBB ÉS SZÁLKÁSABB LEGYÉL – 4. Légzés, nyugi
Ennek az 5 részes cikksorozatnak a célja, hogy 2019-ben biztosan sikerülhessen véghezvinni, amit kitűzöl magadnak fitnesz cél gyanánt. Az első lépéssel, az életmód átalakításával itt foglalkoztunk, a helyes táplálkozással itt, a test karbantartásával pedig itt, ...
5 MESTERLÉPÉS, HOGY 2019-BEN ERŐSEBB ÉS SZÁLKÁSABB LEGYÉL – 3.KARBANTARTÁS
Ennek az 5 részes cikksorozatnak a célja, hogy 2019-ben minden sikerülhessen, amit kitűzöl magadnak cél gyanánt. Az első lépéssel, az életmód átalakításával itt foglalkoztunk, a helyes táplálkozással pedig itt – ezeket olvasd el mielőtt ebbe belevágsz, mert hivatkozni...
Legutóbbi hozzászólások